Kubińska Hola - mapa ośrodka

Kubińska Hola narty, snowboard – opis ośrodka

Kubińska Hola to ośrodek położony na Orawie, raptem 10 km od największej atrakcji turystycznej regionu – Zamku Orawskiego, na sporej górze Mincol (1396 m npm), z której roztaczają się świetne widoki na Tatry Zachodnie, Małą Fatrę i Góry Choczańskie.

Zlokalizowano tu ok. 14 km tras dla narciarzy i snowboardzistów, które obsługują zarówno koleje linowe, jak i wyciągi orczykowe.  Do tego, przygotowano strefę dla stawiających pierwsze kroki oraz dla maluchów. Wśród tras zjazdowych przeważają czerwone – jest to jednak bardzo przyjemna czerwień, która wybitnie często przechodzi w kolor niebieski. Są to trasy szerokie, o stałym nachyleniu z wieloma wariantami w postaci leśnych przecinek. Główna trasa ma homologację FIS. Najdłuższa trasa, którą można zjechać, ma aż 4 kilometry, zaś główna trasa z górnej stacji do dolnej – niespełna 3 km.

Całość uzupełnia jeszcze możliwość poszalenia poza trasami. Potężne hale porośnięte małymi choinkami są wprost wymarzonym miejscem na spokojny freeride.

Kubińska Hola - opis ośrodka - zdjęcie ze szczytu

Kubińska Hola – górna stacja kolei linowej, miejsce z którego najlepiej widać Tatry, Góry Choczańskie i Małą i Wielką Fatrę.

Kubińska Hola - bogate menu restauracji

Ogromnym atutem ośrodka, są liczne punkty gastronomiczne – od standardu bufetowego, po wysokiej klasy restaurację Hotelu Green. Dla każdego coś dobrego!

Kubińska Hola narty i snowboard – koleje linowe i wyciągi

Ośrodek Kubińska hola ma dwie równoległe osie – po prawej stronie kursuję dwie czteroosobowe koleje linowe; po drugiej –  4 wyciągi talerzykowe (Tatrapoma). Dodatkowo, całość uzupełniają 4 dodatkowe wyciągi oraz taśma najazdowa dla najmłodszych.

Dzięki takiemu układowi, kolejki do kolejek praktycznie się tu nie tworzą, a jeżeli już istnieją, to są szybko rozładowywane. Warto tu wspomnieć o talerzykach – są one niezwykle szybkie i… dynamiczne. Dość skutecznie obnażają braki w technice jazdy – szczególnie gwałtownie u snowboardzistów…

Obie koleje linowe są czteroosobowe, z taśmami najazdowymi ułatwiającymi wsiadanie. Razem, układ ten potrafi przewieźć aż 9 tys. osób w godzinę! Ale spokojnie – tu nie ma takiego ruchu 😉

Oczywiście, na szukających odpoczynku, czekają tu liczne miejsca we wszelkiego rodzaju knajpkach, barach, kawiarniach i restauracjach, gdzie można skosztować zarówno tradycyjne słowackiej kuchni, jak i skomplikowanych deserów rodem z południa Europy.

Kubińska Hola – gdzie to jest?

Ośrodek Ski Park Kubińska Hola jest położony ok. 160 km od Katowic, w Dolnym Kubinie na słowackiej Orawie. Otoczenie wysokich gór sprawia, że nawet pomimo południowej wystawy stoków, dość długo utrzymują się tu dobre warunki do uprawiania białego szaleństwa.

Przejazd od Katowic zajmuje ok. 2,5 godziny i prowadzi przez bardzo ciekawe tereny zarówno na Słowacji, jak i w Polsce. Nie ma tu bezpośredniego dojazdu komunikacją publiczną z Katowic (konieczne są liczne przesiadki). Dojazd samochodami jest możliwy bądź od strony Rużemberoka, bądź od strony Korbielowa (ew. przez Ujsoły, choć nie jest to optymalna trasa z uwagi na częste problemy z przejezdnością tej drogi po opadach śniegu).

Kubińska Hola narty i snowboard – opis ośrodka