Mapa ośrodka Wielka Racza

Wielka Racza, Słowacja. Mapka tras i kolei linowych najlepszego ośrodka w Beskidach Kysuckich.

Wielka Racza narty i snowboard – opis ośrodka

Wielka Racza to najnowocześniejszy ośrodek w północno-zachodniej Słowacji, a przy okazji w całych, również polskich, Beskidach. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddano tu ok. 14 km tras, z najdłuższą, liczącą 3550 metrów.

Największym plusem tych tras, jest ich różnorodność i szerokość. Przeważają trasy czerwone, jest jednak również po jednej niebieskiej i czarnej.

Trasy to jednak nie wszystko, co ośrodek ma do zaoferowania. Znajdują się tu bowiem jeszcze wypożyczalnie sprzętu, serwis, bankomat, darmowe toalety i liczne punkty gastronomiczne – od barów szybkiej obsługi, po restauracje.

Wszystkie toalety są bezpłatne.

Narty na Słowacji, Wielka Racza, Kubińśka Hola, Rohacze

Wielka Racza: świetnie przygotowane trasy, liczne knajpki, mało ludzi.

Narty na Słowacji - Wielka Racza - Dedovka

Kolej linowa w Dedovce – jedna z trzech na Wielkiej Raczy.

Wielka Racza – koleje linowe i wyciągi.

W ośrodku przygotowano 3 koleje linowe: 2 czteroosobowe i 1 sześcioosobową, gdzie na tej samej linie nośnej zawieszone są również ośmioosobowe kabiny.

Ponadto, działają tu również 3 wyciągi (2 talerzyki, jeden podwójny orczyk).

Wielka Racza – położenie.

Ośrodek Snow Paradise Velka Raca jest położona raptem 135 km od Katowic, na zboczach Wielkiej Raczy – góry położonej również w Polsce. Stoki są o wystawie zachodniej, co chroni je w dużej mierze przed promieniami słońca.

Ośrodek jest położony na wysokości 650-1050 metrów, z bardzo dogodnym połączeniem drogowym ze Śląskiem i Zagłębiem.

Dojazd do ośrodka Wielka Racza.

Dojazd na narty i snowboard do ośrodka Wielka Racza jest możliwy na kilka sposobów. Oczywiście, naszym zdaniem najlepszy jest dojazd (naszym) autokarem, ale nie jesteśmy tu obiektywni 😉 Możliwy jest również dojazd samochodami oraz pociągiem.

Dojazd autokarem na narty na Wielką Raczę. 

Nasz autokar, od 2001 roku, kursuje do Oszczadnicy w każdą zimową sobotę i większość niedziel. Szczegóły dotyczące przystanków, godzin odjazdów i przyjazdów, znajdziecie tu: Wielka Racza autokarem.

Dojazd samochodem.

Ze Śląska i Zagłębia można się tu dostać na dwa sposoby: albo przez przejście graniczne w Zwardoniu (trasa krótsza, ale niekoniecznie szybsza), lub przez Cieszyn (trasa minimalnie dłuższa, ale wyraźnie szybsza). Przed wybraniem się na taką wycieczkę, polecamy sprawdzenie aktualnych przepisów dotyczących winiet na Słowacji, oraz miejscowych przepisów dotyczących wyposażenia apteczek samochodowych.

Dojazd pociągiem.

To wyprawa i przygoda sama w sobie. Można dotrzeć na stację Oszczadnica lub (łatwiej się dostać) na stację Czadca. Z obu tych miejsc, można się dalej dostać lokalnymi autobusami.

Narty Słowacja - Wielka Racza

Narty na Słowacji – Wielka Racza. Trasa czerwona, nr 2. W tle – kolei linowa na Dedovke.

Narty na Słowacji - Wielka Racza

Dedovka – pierwsza z trzech dolin w kompleksie Wielkiej Raczy.

Więcej o ośrodku Wielka Racza dowiecie ze jego strony głównej: www.snowparadise.sk

Wielka Racza – Dedovka, Laliki, Maguśka – trzy doliny

Wielka Racza Dedovka - największa część ośrodka narciarskiego Wielka Racza Słowacja.

Velka Raca – Dedovka – narty na Słowacji najbliżej granicy z Polską.

Wielka Racza Dedovka

Snow Paradise Velka Raca to ośrodek składający się z trzech dolin leżących na północno-zachodnich zboczach Wielkiej Raczy. Te 3 doliny zostały ze sobą połączone i splecione całym systemem wyciągów, kolejek linowych, tras narciarskich (zjazdowych i biegowych) oraz szlakami pieszymi. 

Dedovka jest pierwszą z nich – najbardziej rozbudowaną od strony zaplecza: gastronomicznego (restauracje, bary i punkty gastronomiczne oferujące np. wyłącznie słodkie przekąski), serwisowego (serwis sprzętu, dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego), parkingowego (największy parking na Wielkiej Raczy), oraz noclegowego (hotele, pensjonaty i schroniska). 

Są tu 3 trasy narciarskie (niebieska i dwie czerwone – w tym jedna freeride'owa), wyciąg i trasa dla dzieci oraz snowpark. To, co wyróżnia tę część, to bardzo szeroka polana trasy niebieskiej – świetne miejsce do praktykowania nieskrępowanego carvingu. Jest to najbardziej rodzinna część ośrodka, więc jest to też najlepsze miejsce dla mających mniejsze doświadczenie. 

Wielka Racza Marguśka (Marguszka).

Marguśka to druga z dolin. Jest to środkowa, a zarazem najspokojniejsza część ośrodka. Są tu dwie główne trasy – obie czerwone, oraz kilka wariantów tych tras obejmujących bardziej „niebieskie” odcinki. 

Jest to teren z najszybszą kolejką linową i najmniejszymi kolejkami. Jednocześnie, trasy są o ciekawym nachyleniu – raczej dla już jeżdżących Klientów.

Marguszkę z Lalikami łączą cztery trasy – po dwie w każdym z kierunków. Na szczycie mamy łagodną, ale wąską nartostradę prowadzącą granią szczytową, nieco poniżej – trasę niebieską wpadającą na Lalikach na czerwoną, jeszcze niżej – niebieską nartostradę prowadzącą od Lalik do Marguszki i na końcu – długą, wąską nartostradę łączącą dolne stacje Marguszki i Lalik (niebieska). 

 W tej części ośrodka spotkamy tylko 3 bary.

Wielka Racza Marguszka. Opisy ośrodków narciarskich na Słowacji

Wielka Racza – Marguszka – część ośrodka z najmniejszymi kolejkami do kolejek.

Wielka Racza - opis ośrodka - Laliki, Dedovka, Marguszka

Laliki na Wielkiej Raczy – najwyższy punkt w ośrodku; najdłuższe trasy i najnowocześniejsza kolej linowa w ośrodku.

Wielka Racza Laliki.

Laliki są częścią ośrodka najwyżej położoną. Górna stacja leży na wysokości ok. 1050 m npm, zaś dolna – na wys. ok. 650 m npm. Daje to już całkiem przyzwoite przewyższenie i pozwoliło na poprowadzenie w tej części trasy czarnej, najtrudniejszej w ośrodku. 

Laliki słyną jednak również z czegoś innego – z nowatorskiego rozwiązania technologicznego. Na jednej linie nośnej, zamontowano tu zarówno sześcioosobowe kanapy, jak i ośmioosobowe gondole. Prowadzą do nich dwie różne kolejki, co dodatkowo korzystnie wpływa na czas oczekiwania w kolejkach. 

Ponadto, znajduje się tu kilka barów i restauracji, darmowe toalety i całkiem spory parking. 

Dużym atutem tej lokalizacji są lasy – to w nich śmigają wszyscy szukający freeride'u w dość trudnych warunkach (gęsty las, strome zbocza). Przygoda i adrenalina gwarantowane!  

Wielka Racza narty i snowboard – opis ośrodka