Narty na Słowacji! Sezon zimowy 2016!

Narty i snowboard na Słowacji – SEZON ROZPOCZĘTY!!!

Narty na Słowacji – sezon 2015 rozpoczęty!Wielka Racza - Laliki - środek dnia a kolejek nie ma

W miniony weekend (10-11 stycznia 2015) pojechaliśmy na pierwszy w sezonie narciarsko-snowboardowy Biały Maraton na Słowacji.

Pierwszego dnia, w sobotę, odwiedziliśmy Wielką Raczę. zaś drugiego – Kubińską Holę.

Wielka Racza – relacja.

Na miejscu, w Oszczadnicy, pojawiliśmy się o 8.43, więc przed 9 wszyscy już mogli śmigać na stokach. W tym dniu, otwarte były wszystkie kolejki linowe i wyciągi (poza Grunikiem).

Jeździliśmy do zamknięcia tras, czyli do 16.00,  a już o 18.30 zameldowaliśmy się w Katowicach.

Tego wyjazdu nie da się łatwo podsumować. Wielka Racza przywitała nas bowiem deszczem, który trwał aż do 13.00. W tym czasie, Ci, którzy nie schowali się do barów i restauracji, żałowali, że nie zabrali pianek do nurkowania. Jeździło się źle.

Od 13.00 jednak, gdy padać przestało, okazało się, że jesteśmy SAMI na ŚWIETNIE PRZYGOTOWANYCH TRASACH. Po raz pierwszy w 14. letniej historii naszych wyjazdów, na Marguszce i Dedovce, można było zjeżdżać od szczytów do stacji pełnym carvingiem, „odbijając” się od krawędzi trasy, do krawędzi. Nie trzeba było na nikogo innego uważać poza sobą, bo po prostu nikogo innego nie było. Niesamowite uczucie.

Subiektywna ocena tras oraz info o otwartych trasach. Wielka Racza - Marguśka - puste koleje linowe ;-)

Dedovka. 

Czynne trasy: zarówno nr 1 (niebieska), jak i 2 (czerwona).

Na niebieskiej leży wyraźnie więcej śniegu. Nie ma śladu przetarć, trasa idealnie przygotowana. Na czerwonej śniegu jest mniej (ok. 30 cm) i przetarcia są w kilku miejscach widoczne (są to jednak b. małe powierzchnie). Lodu i muld brak.

Marguszka.

Czynne trasy: tylko czerwona trasa nr 8 jest aktualnie otwarta. Była przygotowana PERFEKCYJNIE. Lepiej się nie da!!!

Kolej linowa działa.

Pozostałe trasy są w przygotowaniu.

Laliki.

Czynne trasy: nr 10 i 11. Czarna trasa jest przygotowana dość dobrze, choć jest też bardzo wąska (prowadzi od krawędzi lasu, do kolejki, czyli ma jakieś 20-30 m.). Pozostały pas jest na razie jeszcze nie naśnieżony w wystarczającym stopniu. Czerwona trasa w swojej górnej części miała warunki bardzo trudne. Jest tam mało śniegu.

W środkowej części (po połączeniu czerwonej i czarnej), w kilku miejscach przebija się „zieleń”. Na ostatniej ściance, warunki bardzo dobre.

Łącznik Marguszka – Laliki  jest świetnie przygotowany.

Zmiany na Wielkiej Raczy w sezonie 2015. Wielka Racza - Narty na Słowacji - Marguśka - puste trasy narciarskie

Zgodnie z zapowiedziami, zmodernizowano system naśnieżania. Zakupiono nowe armatki (a właściwie, to armaty, bo duże są bardzo 😉 ), oraz zmodernizowano system magazynowania wody. Dla nas, użytkowników tras, jest to widoczne już na pierwszy rzut oka: przemodelowano bowiem dolny przebieg trasy nr 2 (czerwonej na Dedovce), gdzie bardzo mocno poszerzono zakręt do kolejki. Podobne zmiany zaszły na wylocie „Konektora na Laliky” – tu również zniwelowano podjazd do kolejki, powstał nowy most nad strumykiem i nowe jeziorka w niższej części.

Kubińska Hola – krótka relacja z wyjazdu.

Pogoda na Kubińskiej Holi była o niebo lepsza niż na Wielkiej Raczy. Przede wszystkim, nie lało… Było też chłodniej, a i widoczność była wyraźnie lepsza. Na miejscu, pojawiliśmy się o 9.15, tracąc sporo minut na trasie z powodu wypadku, który zatamował ruch.

Śniegu na wszystkich trasach jest sporo, więc wszystkie są otwarte! Podobnie, jak i wszystkie wyciągi (poza snowparkiem).

Do południa, górna część ośrodka była mocno zbita, a nawet zalodzona (prawdopodobnie, w nocy padał deszcz). Od południa jednak, gdy krawędzie naszych nart i snowboardów połączyły siły ze słońcem i rozpuściły lód, jazda była już po prostu KAPITALNA! Trasy przygotowane były świetnie, więc można się było wyszaleć do upadłego.

Kolejek do kolejek – jak zwykle – nie było. Obecnie, działa 8 z dziewięciu wyciągów i obie kanapy. Na trasach tłoku też nie było, choć ich użytkowników było oczywiście więcej niż na Wielkiej Raczy.

Na Kubińskiej holi również wprowadzono zmiany z systemie sztucznego naśnieżania, otwarto również nowe punkty gastronomiczne – tu szczególnie polecamy bar umieszczony w szczytowej stacji kolejki linowej. Kawa z widokiem na Tatry, to jest to 😉

Panorama z Kubińskiej Holi